Marinalar İçin Özel Güvenlik Hizmetleri

Marinalarda Özel Güvenlik Faaliyetleri Nasıl Gerçekleştirilir?

marinalar için özel güvenlik hizmetleri

Özel güvenlik şirketleri için zorlu bir çalışma olan marinalarda, güvenliği sağlama konusunda Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş. olarak titiz bir çalışma yürütmekte ve gerek gemi gerek gemi sahipleri, misafirleri ve çalışanları için her türlü güvenlik tedbirini almaktayız. Bu hususta marinalarda güvenlik hizmetlerini sağlarken panton ve tüm liman boyunca üst düzey koruma hizmetini ve müşteri memnuniyetini sağlamak en nihai amacımızdır.

Marinalarda özel güvenlik hizmetleri faaliyetleri gerçekleştirilirken güvenlik şirketleri tarafından bilinmesi ve öncelik verilmesi gereken bazı terimler bulunmaktadır. Bu terimler şu şekilde sıralanabilir;

  • Marina Tesisi: Sınırları belirlenmiş alan dahilinde gemilerin yük ve yolcu alıp indirebileceği, aynı zamanda rıhtım, iskele, demir yerleri, yaklaşma alanlarını içinde barındırarak geminin yanaşıp barınabilecekleri yeri ifade eder. Aynı zamanda marina tesislerinin içerisinde açık-kapalı depolama alanları, atık alım tesisleri, idari yöneticilerin çalışmalarını yürüttüğü bina alanları, marina giriş ve çıkışları gibi bir çok alan daha bulunmaktadır.
  • Marina Güvenlik Değerlendirmesi: Özel güvenlik şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilen ve marinaya içerden veya dışarıdan gelebilecek tehdit ve tehlikeleri göz önünde bulundurarak hazırlanan fizibilite raporu.
  • Marina Güvenlik Planı: Marina tesisinin ve tesis içerisinde yer alan gemilerin her türlü güvenlik tehdidine karşı nasıl korunacağına ilişkin hazırlanan koruma planıdır.
  • Marina Tesisi Güvenlik Sorumlusu: Marina yetkilileri ve koruma hizmetini gerçekleştiren özel güvenlik şirketi arasında köprü vazifesi gören ve marina tesisi içerisinde gerçekleştirilen koruma hizmetinin uygulanması, kontrolü ve geliştirilmesinden sorumlu olan kişidir.

Marinalarda Uygulanan Güvenlik Politikası ve Güvenlik Hizmeti Gerçekleştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marina tesislerinde güvenlik şirketlerinin aldığı tedbirler ve güvenlik yöntemleri genel anlamda farklılıklar barındırmaktadır. Bunun temel sebebi, marina yönetimlerinin işleyiş için aldıkları kararların birbirinden farklı olmasıdır. Bu hususta güvenlik şirketleri koruma hizmetinden sorumlu oldukları marinalarda, yönetimin isteği doğrultusunda güvenlik hizmetlerini gerçekleştirmekte ve bu hususta koruma yöntemleri belirlemektedirler.

Bu duruma şu şekilde örnek verilebilir. Bazı marina yönetimlerinin aldıkları karar doğrultusunda marinaya sadece yat ve sair tekne sahipleri girebilirken, bazı marina yönetimleri ise misafirlerinde giriş ve çıkışına esneklik getirirler. Aynı zamanda tekne sahipleri ve misafirlerini mahremiyet konusunda rahatsız etmemek için pontonları gören kameralar, marina yönetimince hoş karşılanmayabilir ve bu kameraların kaldırılması güvenlik açığına sebebiyet verebilir. Bu hususta güvenlik şirketleri tarafından alınan güvenlik tedbirlerinin kapsamı daralacak ve özel güvenlik şirketlerinin bazı durumlarda alacağı yükümlülük hafifleyecektir.

Marina güvenliğinin sağlanması hususunda dikkat edilmesi gereken bir konu da marinada çalışan kişilerin giriş ve çıkışlarının kontrolüdür. Çoğu marinada tekne bakımı ve temizliği için marinaya giriş yapan personellerin bilgileri ve marinaya giriş saati not alınırken, bu personellerin çıkışı kontrol edilmemektedir. Öyle ki birçok marinada, marinaya çalışmak için gelen personeller tarafından işlenen suçlar (hırsızlık, izinsiz tekne çalıştırma, yetkisiz denize açılma vs) görülmektedir. Bu sebeple güvenlik şirketleri çalışanları marina güvenliğini sağlama hususunda çalışırken, marinaya girişi yapılan personellerin çıkışını da kontrol etmelidir.

Güvenlik şirketleri tarafından marina güvenliğini sağlama hususunda alınabilecek bir diğer önlem tekne tanıma sistemlerinin kullanılmasıdır. Bu sistem sayesinde tekneler üzerinde bulunan etiketlerin okutulması ve bilgilerin marinanın idari ofisinde görüntülenmesi ile teknelerin marina tesisi içerisindeki konumu sürekli olarak takip edilebilecektir.

Özel güvenlik şirketleri tarafından marina güvenliği sağlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu dalgıç timleri tarafından gerçekleştirilebilecek saldırı türleridir. Bu sebeple koruma hizmetini sağlamak ve saldırganları ve saldırıları önleyecek şekilde Sonar, Radar ve Dalgıç Tespit Sistemleri gibi teknolojiler marinaya konumlandırmak önemli bir konudur.

Ro Group Özel Güvenlik Şirketi Tarafından Sunulan Marina Güvenliğinin Kapsamı

  • Marina tesisi içerisinde yer alan tekne sahipleri, tekne mürettebatları ve misafirlerin marina kurallarına uygun şekilde davranmasını temin etmek
  • Demir atan tüm teknelerin güvenliğinin özel güvenlik personelleri aracılığıyla sağlanması
  • Marina tesisine giriş ve çıkış yapan herkesin kontrollü şekilde marinaya alınması ve ziyaretçi defterine kayıtlarının tutulması
  • Halka açık alanlardan marina tesisine kontrolsüz girişlerin önlenmesi
  • Marina tesis sınırlarının terör olayları, sabotajlar, hırsızlık faaliyetleri givi her türlü güvenlik riskine karşı korunması
  • Yat sahipleri ve misafirleri için danışma hizmeti sağlayarak, gidecekleri yön konusunda doğru bilgilendirmenin yapılması

Ro Group Özel Güvenlik Şirketi İnsan Kaynakları Departmanı, marina güvenliğini sağlama konusunda hizmet verilen tüm noktalarda, görevlendirilecek olan personelleri titizlikle seçmekte ve faaliyet gösterdikleri alanla ilgili branş dersleri vermektedir. Bu sayede personeller hiç bilmediği bir mecrada hizmet vermemekte ve ilgili faaliyet alanı için gerekli olan tüm işlem ve yöntemleri bilerek göreve başlamaktadırlar.

Referanslarımız

Ro Group Özel Güvenlik A.Ş. olarak
dijital yarınlara hazırız ve
sektörel gücümüzle yanınızdayız!

Sizde bu gücü kullanmak ve iş ortağımız olmak için

TEKLİF ALIN
0
Paylaşım