Organizsayon Güvenliğini Konusunda Özel Güvenlik Şirketleri Hizmetleri

Özel Güvenlik Şirketleri Organizasyonlar Kapsamında Nasıl Tedbirler Alır?

organizasyon güvenliğini sağlamada özel güvenlik şirketleri

Konser, fuar, seminer, festival, bayi/acente toplantıları, miting gibi pek çok etkinlik için gerekli olan özel güvenlik hizmetleri, Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından tecrübeli ve yetkin özel güvenlik şirketleri görevlileri ile sağlanmaktadır. Çeşitli organizasyonlarda gerekli güvenliğin sağlanması konusunda deneyimli ekip ve güvenlik görevlileri ile alanında yetkin özel güvenlik firmaları arasında olan şirketimiz; organizasyonun ihtiyacına göre uyum eğitimleri ve planlamalar ile özel güvenlik hizmeti sunmaktadır.

Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi olarak, belirli aralıklarla gerçekleştirilen konser, fuar, toplantı, açılış, spor organizasyonları gibi birçok organizasyonda, güvenlik çözümleri sunmaktadır. Alanında uzman ve yetkin özel güvenlik kadrosu ile organizasyon öncesinden başlayan risk- tehdit analizleri ile organizasyon bitimine kadar devam eden güvenlik planları oluşturmaktadır. Planlı çalışmalar sonucunda güvenlik operasyonları gerçekleştirilmektedir. Güvenlik fonksiyonlarının atmosferinde yer alan operasyon ve dinamikler gözlemlenerek doğabilecek tehdit ve engeller önlenmektedir.

Organizasyon güvenliği kapsamında koruma altına alınacak etkinlik çeşitleri;

• Halkın kalabalık eşliğinde katılacağı sivil etkinlikler,
Konser, fuar, açılış, festival, turnuvalar, davet organizasyonları, spor organizasyonları, toplu gezi, seminer, konferans, toplantı, sergi, düğün, cenaze merasimi, meeting vs.
• Sadece firmaların yetkililerinin, sektör çalışanlarının katılacağı etkinlikler,
Genel tanıtımlar, bayi/acente toplantıları, sektörel eğitimler vs.
• Devlet destekli etkinlikler,
ISEDAK, NATO, Olimpiyat Aday Ülke Seçim Toplantıları, Toplantı ve Gösteri kanununa dayalı gerçekleşen mitingler vs.

Grup eşliğinde veya kalabalıklar halinde gerçekleşen bu tür organizasyonların mahiyetine göre risk ve tehditler değişiklik göstermektedir. Tek odadan yürütülen küçük çaplı organizasyonlar söz konusu iken bina içerisinde alınabilecek tedbirler gözden geçirilerek güvenlik hizmetinin yürütülmesi esas olacaktır. Ancak, geniş bir mekanda gerçekleştirilen büyük çaplı organizasyonlarda risk tablosu daha farklı ve ayrıntılı olarak ele alınmalıdır. Risk ve tehdit analizi yapılarak hangi problemlere karşı nasıl bir reaksiyon alınacağı net şekilde ortaya koyularak güvenlik sağlanmalıdır. Güvenlik zafiyetinin oluşmaması için büyük titizlikle çalışan özel güvenlik şirketleri görevlileri, büyük çaplı organizasyonlarda otel gibi mekanlara göre güvenlik risk indirgemelerini yaparak, farklı bir sektörde de aynı yaklaşımlarla birinci önceliği; güvenliğin profesyonel olarak karşılanmasına vermektedir. Özel güvenliğin sağlandığı organizasyon alanlarında yapılan risk analizleri ile riskli bölgeler belirlendikten sonra elektronik güvenlik sistemi kurulmaktadır.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde daha fazla gerçekleşen organizasyonlardan dolayı özel güvenlik görevlisi alımı, özel güvenlik şirketleri tarafından yapılırken; ihtiyaçlar listesinde lokasyon bazlı da planlama yapılarak organizasyon boyunca yeterli güvenlik hizmetlisi ile kesintisiz ve profesyonel özel güvenlik hizmeti verilmektedir.

Profesyonel olarak sunulan organizasyon güvenliği birimleri:

• Konser Organizasyonu Güvenliği
• Açılış Organizasyonu Güvenliği
• Davet Organizasyonu Güvenliği
• Fuar Organizasyonu Güvenliği
• Konferans Organizasyonu Güvenliği
• Seminer Organizasyonu Güvenliği
• Toplantı Organizasyonu Güvenliği
• Toplu Gezi Organizasyonu Güvenliği
• Spor Organizasyonları ve Spor Tesisi Güvenliği
• Kalabalık Kontrolü ve Yönetimi

Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından verilen özel güvenlik hizmetleri ile iç ve dış kapılarda yapılan kontrollerde davetsiz misafir ya da istenmeyen/zararlı maddelerin tespitine dayalı yapılan davetiye/bilet kontrolü, misafir yönlendirme, fiziki güvenlik ve organizasyonda sergilenen ürün ya da eserlerin korunması için güvenlik ekiplerinin oluşturulması, kalabalık yönetimi ve teknolojik olarak gereken teçhizatların ( X-Ray, El Dedektörü, Kapı Dedektörü, EDS-CTX, ETD, CCTV vb. gibi) sağlanması ile özel güvenlik hizmeti verilmektedir. Müşteri veya işletme talepleri doğrultusunda, ihtiyaç halinde organizasyonun yapılacağı alan K9 birimi ekiplerince aranabilmektedir.

Organizasyon güvenliği kapsamında sunulan tüm hizmetler; organizasyon başlamadan gerekli yasal izinlerin takibinden başlayarak, özel güvenlik izinlerinin alınması ile başlar, konukların belli bir amaç için toplu halde katıldıkları organizasyondan güvenli bir ortam beklentilerinin karşılanması için tüm tedbir ve güvenlik ihtiyaçları göz önüne alınarak özel güvenlik şirketleri hizmeti sunulmaktadır.

Başarılı bir organizasyon güvenliği hizmetinin oluşturulması için ihtiyaç duyulan tüm gereksinimler, organizasyon ihtiyaçlarına yönelik oluşturulmaktadır. Özel güvenlik personellerine uygulanan uyum eğitimleri ile yetki ve sorumluluklarını bilen, potansiyel olaylara karşı hazırlıklı olan, mesleki bilgi ve deneyimi yüksek olan, iletişim yeteneği ve kriz yönetimi yapabilen, mevzuat hakkında bilgi sahibi olan özel güvenlik görevlileri firma ve organizatörü temsil edebilen sertifikalı özel güvenlik görevlileri görevlendirilmektedir.

Organizasyon güvenliği hizmeti geniş çaplı mekanlarda verilecek ise; özel güvenlik görevlilerinin devriye hizmetleri ve arama kontrollerini uygun şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Geniş mekanlarda yapılan özel güvenlik hizmetlerinde, personelin ve otomasyon görevlisinin aldığı teknik ve fiziksel önlem ve tedbirler dışında, mekan çevresinde alınan koruma önlemleri de büyük önem taşımaktadır. Geniş mekanlarda görev yapılması sırasında mekanın çevresinin çit uygulamaları ile korunup korunmadığı mutlaka öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Çit uygulaması yok ise daha fazla personel ihtiyacı ve daha fazla devriye hizmeti gerekliliği doğmaktadır. Mekanda çit uygulaması mevcut ise giriş yöntemleri işlemleri daha hızlı gerçekleşmektedir.

Güvenlik departmanınca belirlenen ziyaretçi araması için seçilmiş özel güvenlik görevlilerince bu işlem gerçekleştirilmelidir. Minimum iki özel güvenlik görevlisi tarafından arama yapılmalıdır. Arayan özel güvenlik şirketleri personelinin misafirlere karşı nazik ve kibar olması, agresif davranışlar sergilememesi ve hızlı hareket etmesi son derece önemlidir. Agresif tavırlar hem firma adına hem de toplantı organizatörü açısından olumsuz geri dönüşlere sebep olabilmektedir. Özel güvenlik görevlilerinin aramaları; hassas olmalı, insan haklarına aykırılık teşkil etmemeli ve suç vasfına bürünmemelidir. Fiziksel temas edebilecek durumlardaki aramalar, misafir ve özel güvenlik görevlisinin aynı cinsiyette olarak gerçekleşmelidir. Organizasyonlarda yapılan çanta aramaları, metal dedektörler yardımıyla, cinsiyet ayrımı olmaksızın yapılabilmektedir. Kişi rızaları gözetilerek, kişisel alan ihlallerinden kaçınılmalıdır.

Organizasyon güvenliği kapsamında zararlı madde ve kişilerin girişinin önlenmesi adına giriş-çıkış noktalarında araç aramaları gerçekleştirilmektedir. Arama amacı; özel güvenlik şirketleri görevlilerine verilen talimatla net bir şekilde belirtilmelidir. Eğlence amaçlı veya başka bir amaç için gerçekleşen organizasyonlarda patlayıcılar, uyarıcı ve uyuşturucu maddeler ya da çalıntı mallar gibi durumlarla organizasyona zarar verecek unsurlar meydana gelebilmektedir. Araç aramalarında böyle bir tespit durumunda, şoförler araç içerisinde bekletilerek, acil durum çağrısı yapılmalıdır. Muhtemel saldırganlara karşı kontrollü aramalar yapılmalı, az sayıda araç kabulü ile kontrol sağlanmalı ve yayaların kontrol noktasından güvenle geçirilmesi sağlanmalıdır.

Organizasyon güvenliğinde en büyük risk oluşturabilecek unsur terör olaylarıdır. Terör örgütlerinin genelde halka karşı yönelik saldırısı az olsa da uluslararası oluşumlar (IMF, UN) ile devlet kurum ve oluşumlarına karşı saldırı planları olabilmektedir. Devletlere mesaj vermek için sivil halkı kullanan terör örgütlerine karşı, organizasyon güvenliği sistemleri daha hassas ve kaliteli olmalıdır. Terör saldırıları genellikle silahlı saldırı ile rehin alma veya bombalı saldırılar olarak gerçekleşmektedir. Terör örgütlerinin yakından takip ettiği politik mitinglerde gerçekleştirilen organizasyon güvenliği ile sivil halk ve organizasyon konuklarının güvenlikleri sağlanmaktadır. Turizm altyapılar, hotel-otel ve konferans merkezleri, politik etkinlikler ve oy verme alanları, eğlence ve kamusal toplanma alanları, spor etkinlikleri ve konferanslar, sergiler, ticari fuarları içeren terör olaylarına karşı özel güvenlik hizmetleri kapsamında koruma tedbirleri geliştirilmelidir.

Patlayıcı maddelere karşı kamuya açık alanlara, girişlere, çıkışlara, koridorlara, merdivenlere, salon ve lobilere, geçit noktalarına, resepsiyon alanlarına, asansörlere, banyo ve personellerin toplandığı kafe ve restoranlara azami önem gösterilmelidir. Resepsiyon alanları riskin en büyük olduğu ve saldırının kuvvetli olduğu alanlardır. Resepsiyon noktasında açık görüş alanı, kuvvetli aydınlatma yapılmalıdır. Koltuk yerine ayaklı sandalye ile kendini gizlemeyi düşünen saldırganlara karşı önlem alınmalıdır. Bomba gibi patlayıcı maddelerle organizasyon düzenini ve güvenliğini riske atan olası saldırganlara karşı çöp kutuları gibi basit ama etkili unsurlara azami dikkat ederek, alternatif plastik torba kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Çöp kutusunun mümkünse kaldırılması önerilmektedir. Özel güvenlik görevlileri tarafından organizasyon alanlarında alınabilecek önlemlerden bir diğeri de mekanın idaresine zarar gelmesi adına mekanın anahtarının kontrolü yapılmalı ve kullanılmayan alanlar kilitlenerek, etkin bir güvenlik hizmeti verilmektedir.

Tüm bu tedbirler kapsamında mesleki bilgisi ve deneyimi olan özel güvenlik görevlileri; saldırganların saldırı öncesi mutlaka ortalıkta iz bırakarak mekanda bulunacağı gerçeği ile hassas ve uyanık olan özel güvenlik görevlisi gerek gözlemleri ile gerekse de kameralar ile görüntüleyerek, fotoğraflayarak saldırganı tespit edebilir; polis desteği ile organizasyona zarar verecek kişi ve kişilerin oradan uzaklaştırılmasını sağlayabilir. Caydırıcı özelliği de bulunan bu tespitler ile hem mal hem de can güvenliği etkin bir şekilde sağlanmış olacaktır.

Organizasyon güvenliği konusunda daha ayrıntılı bilgi almak ve mesleki açıdan deneyimli özel güvenlik görevlileri ile çalışmak isterseniz, bizimle iletişime geçerek; firmamızın size sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

0
Paylaşım