Özel Güvenlik Şirketleri Dron Kullanımı

Özel Güvenlik Şirketlerinin Dron Kullanarak Sunduğu Hizmetler

özel güvenlik şirketleri dron kullanımı

Teknolojinin gelişmesi ile birçok alanda kullanılan drone teknolojisi, teknik özelliklerinden ve sunduğu ayrıcalıklardan dolayı özel güvenlik hizmetlerinde de kullanılmaktadır. Özel güvenlik şirketleri tarafından sağlanan güvenlik hizmetlerinde teknoloji ve bilimden yararlanmak; daha etkin bir güvenlik ve koruma hizmeti sunmayı sağlamaktadır.

Drone Nedir?

• Drone, İngilizce kelime anlamı olarak “erkek arı” demektir. Telaffuzu ‘dron’ şeklindedir. Multikopter olarak da tanımlanabilir.
• Türkçe kelime anlamı olarak Drone sözcüğü;
• Dört pervaneli helikopter anlamına gelmektedir. Güvenlik helikopteri olarak bilinen dronelar, insansız hava aracı (İHA)’dır.
Tüm dünyada yerini alan insansız hava araçları dronelar; enerji, tarım, ilk yardım, güvenlik, trafik, TV ve film sektörü, basın ve medya, kargo ve gözetleme – kontrol alanlarında kullanılmaktadır. Hayatı kolaylaştırmak için veyahut daha sağlam iş planlarının oluşturulabilmesi için kullanılan drone araçları, hobi amaçlı da kullanılmaktadır. Yapısı gereği uçan kameralar olarak eğlence amaçlı kullanılan FPV ekipmanları sayesinde araç içinden pilot görüşü sağlayabilmektedir.

Drone Yapısı

• Özel güvenlik şirketleri tarafından kullanılan multikopter (çok motorlu), sabit kanatlı uçak ve helikopter tiplerine sahip olan insansız hava araçları mevcuttur.
• Droneların kullanım kolaylığı ve hemen hemen her ihtiyaca cevap vermesinde dolayı en sık kullanılan tipte insansız hava araçları (İHA) multikopterlerden oluşmaktadır.
• Multikopterler sıklıkla 4 motorlu (quadcopter / quadrotor) olarak tercih edilmektedir.
• 3 motorlu (tricopter) ve daha yüksek taşıma kapasitesi sunan 6 motorlu (hexacopter) ve 8 motorlu (octacopter) multikopterler de mevcutta bulunmaktadır.
• Çok motorlu dronelar, çapraz iki motorunun arasındaki mesafeye göre 250 sınıfı ve 450 sınıfı gibi boyutlarda sınıflandırılmaktadır.
• Otopilot sistemi, uzaktan kumanda sistemi ve uzun süre dayanıklı piller kullanıldığında, planör tipi İHA’lar ile 20 km üzerinde menzillere ulaşmak mümkün hale gelebiliyor.

Drone teknolojisinin gelişmesi, kameralı güvenlik dronelarının marka ve modellerinin gelişmesi, havada kalma sürelerinin artışı ve daha uzun mesafelerde uçuş yapabilmeleri sayesinde güvenlik kamerasına sahip drone helikopter teknolojisi özel güvenlik şirketleri hizmet sektöründe yerini almıştır.

Multihelikopter özellikte olan droneların çok çeşitli kullanım alanları olmasından dolayı fiyat aralığı da çok merak edilmektedir. Marka ve model çeşitleri gözetildiğinde Drone araçlarının satış fiyatları 1000 – 35000 TL arasındadır.

Projeye göre farklılık arz eden kullanım çeşitliğine rağmen, güvenlik dronelerinin ortak özellikleri ise şunlardır:

• Güvenliği korunan alana uygun olan menzil mesafesi ve uygun havada kalma süresinin bulunması.
• WİFİ ve GPS modülü ile belirlenmiş noktaları otomatik olarak ziyaret ederek o bölgeden anlık görüntüler (kamera kaydı, fotoğraf çekimi) alması.
• Belirli rota etrafında görüntü kaydetmek suretiyle drone devriye hizmeti sağlaması.
• Drone cihazına özel kablosuz uzaktan kumanda özelliğinin bulunması ve IOS (Apple – Iphone, Ipad, iPod Touch gibi) veya Android işletim sistemlerine uyumluluk.

Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, havada uzun süre kalabilen ve uzun mesafe uçuşları yapabilen güvenlik kameralı drone helikopter teknolojisi ile güvenlik sektöründeki özel güvenlik şirketleri arasında yer alarak, bu teknolojiden yararlanılması gereken alanlarda da güvenlik hizmeti vermektedir. İHA eğitimleri ile drone teknolojisinde kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş güvenlik ve tekniker personeller ile kameralı drone ile de özel güvenlik hizmeti sağlamaktayız.

Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, sahada eğitilen ve çalışmalar yapan drone uzmanlarını bünyesine katarak güvenlik – koruma hizmeti sağlayan özel güvenlik şirketleri ile güvenlik sektöründeki rekabet ortamında faaliyet göstermektedir.

Güvenlik kameralı dronelar şirketimiz tarafından aşağıdaki amaçlar ve şartlar dahilinde kullanılmaktadır:

• Teftiş ve denetim aşamasında denetçiler tarafından kullanılan drone araçları, gerek özel güvenlik görevlileri denetiminde, gerekse koruma hizmeti verilen projedeki kritik noktaların otomatik kontrolü için belirlenen zaman aralıklarında kullanılmaktadır.
• Elit projelerde özel güvenlik şirketleri hizmeti verildiği durumlarda her bir proje sorumlusu için bir adet gezici drone zimmetlenir, belirli zaman periyotlarında, GPS teknolojisi kullanılarak, belirli bir rotada ve önceden belirlenen noktalarda gözlemleme ve denetim sağlanarak daha etkin bir devriye hizmeti sayesinde bölgede maksimum güvenlik sağlanmaktadır.
• Güvenlik hizmetlerinde kullanılan drone araçlarının kullanımı esnasında proje ve koruma hizmet alanının mahremiyeti söz konusu ise, kişisel hayat ve ticari sırlar deşifre olacak ise, proje sorumlusunun uygun görmediği alanlarda uçuş ve / veya kamera kayıt sistemi işlem yapmayacaktır. Drone araçları kullanılırken kişisel hayat ve bireylerin ticari sır kavramlarına azami önem gösterilerek, projenin ve güvenlik hizmeti sağlanacak alanın mahremiyeti en iyi şekilde korunmaktadır.

Her geçen gün gelişen İHA (İnsansız Hava Aracı) teknolojisinde yeni bir gelişme, yenilik meydana gelmektedir. Drone araçlarında da koruma alanını koruyan, başka droneların korunan alana yaklaşmasını önleyen bekçi drone çeşitleri, güvenlik teknolojisi alanına katkı sağlayan bir yenilik olarak gelecek dönemlerde yerini alacağa benziyor.

Yenilik ve teknolojilere ayak uyduran ve bu teknolojilere koruduğu bölgeleri, tesisleri entegre eden özel güvenlik şirketleri arasında olan Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi olarak güvenlik sektöründe her bir yeniliği takip ederek sizlere en iyi hizmeti sunmayı hedefliyoruz.

Türkiye’deki drone kurallarına uyan firmamız tarafından, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımlamış olduğu İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı’na uyan uçuş cihazları ile yasal olarak kayıt ve onay işlemlerinden geçen dronelar ile güvenlik sektöründe hizmet verilmektedir.

Teknolojik gelişmelerde her geçen gün daha profesyonelleşen kameralı drone teknolojisi hakkında daha detaylı bilgi ve güvenlik hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilir, firmamızın size sunduğu özel ayrıcalıklardan hemen yararlanabilirsiniz.

0
Paylaşım