Özel Güvenlik Şirketleri Hizmetleri Kapsamında Sunulan Elektronik Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri ve Kullanım Alanları

özel güvenlik şirketleri için elektronik güvenlik sistemleri

Özel güvenlik şirketleri hizmetleri kapsamında verilen güvenlik hizmetlerinde daha etkin ve kaliteli hizmet sunulması adına gerekli olan sektör deneyimlerinin yanı sıra teknolojiden de yararlanmak gerekmektedir. Bu bağlamda Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, alanında donanımlı otomasyon görevlileri ve teknik elemanlarıyla beraber tesis ve binalarda daha profesyonel hizmet sunmakta; bu hizmeti sunarken de elektronik güvenlik hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Günümüz teknolojisinin avantajlarını hizmet verdiği tesislerde kullanan Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, çözüm ortakları ile birlikte uyguladığı elektronik güvenlik sistemleri ile en yeni teknolojiye ayak uydurmakta ve Dünya standartlarında özel güvenlik hizmeti sağlamaktadır. Teknolojinin gücü ile projelendirme, montaj ve tasarım hizmeti vererek anahtar teslimi projeleri üstlenmekte ve başarıyla tamamlamaktadır.

Elektronik güvenlik sistemleri, erişim kontrolü, gözetim mekanizması, alarm veya izinsiz giriş kontrolü vb. gibi güvenlik işlemlerini, şebeke elektriğinden güç kullanarak veyahut batarya üzerinden yedekleme yaparak gerçekleştiren elektronik ekipmanlarını kapsayan genel bir tanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel güvenlik şirketleri hizmetlerinin gerçekleştirilmesi planlanırken ne tür bir güvenlik sisteminin kurulacağı, güvenliği sağlanacak tesise, çevresel risk ve tehdit faktörlerine göre değişiklik göstermektedir.

Elektronik güvenlik sistemleri ile beklenmeyen bir durum oluştuğunda, gereken yerlere en hızlı şekilde risk durumu bildirimi yapılmakta ve yapılması gerekenler bir an önce yerine getirilmek için çok fonksiyonlu bir oluşum meydana gelmektedir.

Özel güvenlik hizmetleri kapsamında olan fiziki güvenlik ve elektronik güvenlik; toplumsal yaşamın sorunsuzca ve yasal düzene uygun şekilde yürütülmesi, şahısların kendilerini güvende hissetmeleri ve korkusuzca hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan sistemlerdir.

Özel güvenlik şirketleri hizmetlerinden yararlanırken alacağınız kapsamlı uygulamalar ile elektronik güvenlik sistemlerini iş yerinize ve tesisinize entegre ederek olumsuz durumları anında tespit edebilir, sizin tarafınızdan belirlenen ilgili yerler anında haberdar edilerek gerekli önlemler kısa sürede alınabilir.

Elektronik Güvenlik Sistemi Nedir?

Genel bir tabirle elektronik güvenlik sistemleri, erişime onay verilmemiş durumlarda savunma kısmında, teknolojisindeki yenilikler ile alarm sistemleri, erişim kontrol sistemleri ve özel güvenlik kamerası sistemlerini kapsamaktadır. Özellikle günümüz teknolojisinin geldiği noktadaki ilerlemeler sayesinde özel güvenlik kamerası sistemlerinde kullanılan CCTV sistemleri, tüm bu ürünlerin bileşimini içermektedir.

Özel güvenlik şirketleri tarafından hem şirketlere önerilen hem de firma hizmeti adına tesislerde kullanılan elektronik güvenlik sistemleri, işletmeler, alışveriş merkezleri, kurumsal iş yerleri gibi alanlarda geniş çaplı donanımlı halleriyle kullanılmaktadırlar. Bu elektronik tabanlı güvenlik sistemleri havalimanlarında, demiryolu istasyonlarında ve benzeri hala açık yerlerde de riskli faktörlerin sıklığından dolayı kullanılmaktadır. Elektronik güvenlik sistemleri uzaktan kontrol merkezi ile erişimi kolay olduğundan dolayı oldukça esnek bir sistemdir.

Elektronik Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Güvenlik sistemi kategorileri ve sınıflandırılması, teknoloji kullanımına ve teknik ve fiziksel koşullara göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Elektronik güvenlik sistemleri yaygın olarak şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • Güvenlik kamerası ve CCTV kamera sistemleri
  • Erişim kontrol ve otomasyon güvenlik sistemleri
  • Yangın alarm ve algılama sistemi
  • Görüntülü diyafon sistemleri

Güvenlik Kamerası ve CCTV Kamera Sistemleri

Elektronik güvenlik sistemlerinden başlıca kullanılan sistem olan güvenlik kamerası sistemi ile herhangi bir alanın izlenme sürecinde güvenlik sisteminin adeta gözü gibi nitelendirilen güvenlik kameraları, elektronik güvenlik sisteminin iskeletini oluşturmaktadır. Bu sistem, kaydedilen anlık gözetim verilerinin görselleştirilme ve kaydedilme süreçlerine yardımcı olan farklı ekipmanlardan oluşmaktadır.

CCTV Kapalı Devre Televizyon özel güvenlik şirketleri sistemleri kamera kayıt cihazları, kameralar, monitörler ve IP kameradan oluşmaktadır. CCTV ile gözetim altına alınan tesislerde yaşanan suç unsurları, doğrudan kamera üzerinden algılanabilir bir sistemle görüntü belirli bir konuma getirilmektedir. CCTV anlık kamera sistemi bağlı kameralardan gelen sinyalleri algıladıktan sonra alarm çalarak uyarı verecek şekilde ayarlanabilmektedir.

Erişim Kontrol ve Otomasyon Sistemleri

Bir tesise veya başka bir sisteme giriş ya da sistem kontrolü için, güvenli erişim sağlayan bir sistem olan Erişim Kontrol Sistemi, genel olarak bu şekilde tanımlanabilmektedir. Sistem erişim kontrolüne ek olarak ikili bir etki yaratan katılım sistemi olarak da faaliyet gösterebilir.

Güvenlik sistemlerinde kullanılan erişim kontrol sistemi, kullanıcı kimlik bilgilerine göre sınıflandırılmaktadır. Erişim kontrol sisteminden yararlanmak isteyen bir kullanıcı, pin kimlik bilgileri, akıllı kart veya biyometri gibi farklı türlerden oluşan sistemleri kullanmaktadır.

Yangın Alarm ve Algılama Sistemi

Özel güvenlik şirketleri hizmeti sağlanan bir alanda veya korunan bir tesiste meydana gelen kesintiler ya da şüphelilerin tespiti için sesli alarm ve algılama sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistem genellikle bir alarm, sensör ya da benzeri bir uyarı devresi kullanan algılayıcıdan oluşmaktadır.

Alarm ve algılama sisteminin ana işlevi ise, herhangi bir tehlikeli durumda ya da yangın da oluşan tehdidi ortadan kaldırma amacıyla bahse konu bölgeyi en kısa sürede güvenli hale getirmektedir. Algılayıcılar için farklı tipte sensörler bulunmakta ve sensörlerin kullanımı yangın algılama, izinsiz giriş alarmları ve ev otomasyonu gibi uygulama gereksinimleri açısından çeşitlilik göstermektedir.

Görüntülü Diyafon Sistemleri

Elektronik güvenlik sistemlerinden olan görüntülü diyafon sistemleri, sitelerde, apartman dairelerinde ve bazı iş yerlerinde kullanılan sesli ve görüntülü iletişimi sağlayan interkom sisteminin genel adı olarak bilinmektedir. Büyükşehirlerde sıklıkla bulunan çok katlı rezidansların, apartmanların ve binaların özel güvenliğini sağlamak açısından üretilen elektronik güvenlik sistemlerindendir.

Elektronik güvenlik sistemleri seçiminde öncelikle tesislerin ihtiyaçları belirlenmelidir. Bu konuda özel güvenlik şirketleri yetkililerine hem danışabilir, hem de gerekli özelliklere göre en iyi sistemi tesisinize entegre ederek müşterilerinizi daha güvende hissettirebilirsiniz.

Güvenlik Sistemlerinin Kullanım Alanları

Güvenliğin en yüksek seviyede tutulması gereken tüm alanlarda geniş çaplı güvenlik önlemleri alınmalı ve bu önlemlerin etkisinin arttırılması için de güvenlik sistemleri kullanılmalıdır.

  • Okullarda,
  • Hastanelerde,
  • Havaalanlarında,
  • Kurumsal iş yerlerinde,
  • Alışveriş merkezlerinde,
  • Benzin istasyonlarında ve halka açık olan tüm tesislerde kullanılmaktadır.

Güvenlik sistemleri iş hayatında hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Elektronik güvenlik sistemleri, kullanıldığı yere göre alt kategorideki çeşitlere ayrılan güvenlik sistemlerinin en önemli alanı Güvenlik Kamera Sistemleridir. Hırsız Alarm Sistemleri, bütün iş yerleri ve sitelerde kullanılan sistemdir. Yangın tehlikesi bulunan ve yangına karşı korumasız olan zorunlu alanlarda devreye sokulması gereken bir güvenlik sistemi de Yangın Alarm Sistemleridir.

Güvenlik sistemleri içerisinde hızlı iletişim imkanı sunarak olumlu katkılar yapan bir yöntem ise, özelliklerde evlerde kullanılan Görüntülü Diyafon Sistemleridir. Hastane, okul, alışveriş merkezleri ve plazalar gibi kamuya açık ve fazla giriş çıkış yapılan yerlerden olan büyük iş yerlerinde sıklıkla kullanılan Geçiş Kontrol Sistemleri, bu alanlara giriş ve çıkışlarda güvenli ortamı kontrol altında tutmak amaçlı kullanılmaktadır. Geçiş Kontrol Sistemleri ile Turnike Sistemleri aynı işlevi yerine getiren güvenlik sistemleridir.

Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi olarak özel güvenlik şirketleri hizmetleri almak isteyen müşterilerimizin tesisleri için en uygun elektronik güvenlik sistemi tarafımızca önerilmekte ve hizmete sunulmaktadır. Alanında deneyimli özel dijital güvenlik personellerimiz tarafından sunulan güvenlik hizmetlerinde elektronik güvenlik sistemleri başarılı bir şekilde kullanılmakta ve hiçbir ayrıntı gözden kaçmadan hizmet vermeye gayret edilmektedir.

Kurumsal özel güvenlik firmaları arasında yer alan Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, özel güvenliğini sağladığı tüm tesislerde 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve periyodik olarak personel denetimlerini gerçekleştirmektedir.

Tesislerde uyguladığımız özel güvenlik şirketleri hizmetleri kapsamında elektronik güvenlik sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, firmamızın sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Özel güvenlik firmaları hizmetleri kapsamında uygulanan “Fiziki Güvenlik ve Teknolojik Güvenlik Sistemleri” hakkında da detaylı bilgi almak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

0
Paylaşım