Özel Güvenlik Şirketleri Tarafından Kullanılan X-Ray Cihazı

Özel Güvenlik Şirketlerinin X-Ray Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler

özel güvenlik şirketleri x ray kullanımı

Özel güvenlik şirketleri tarafından görevlendirilen özel güvenlik personelleri tarafından güvenlik hizmetlerinde kullanılan teknolojik güvenlik sistemlerinden olan X-Ray cihazı güvenlik uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

X-Ray cihazı kullanımı genel olarak bavul, çanta, paket, zarf ve koli gibi kapalı cisimlerin güvenliği esnasında tehdit edici bir içerik taşıyıp taşımadığının kontrolü ve ne tür bir içeriğe sahip olduğunun tespit edilmesinde kullanılan teknolojik cihazlardandır. X-Ray cihazları gibi elektronik ve teknolojik güvenlik sistemleri cihazlarının kullanımı operatör eğitimi almış özel güvenlik şirketleri görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Araç bagajını açmadan, içerisinde tehlikeli ve zararlı madde olup olmadığının tespit edilmesi, bagajın üzerinden X ışını geçirilerek ekranda güvenlik görevlisi tarafından izlenmesi sağlanarak eşyaların kontrolü yapılmaktadır. Düşük radyasyon ile çalışan cihazların kullanımı operatör desteği gerektirmekte olup, kapalı eşyaların kontrolünde kullanılan başlıca aletlerden biridir.

Teknolojiye ayak uyduran X-Ray cihazları organik ve inorganik maddeleri ayırt etmede kullanılan, sahip oldukları ileri teknolojik ve gelişmiş bilgisayar resim programları ile resim kalitesinde kesin netlik sağlayan, bu özelliği sayesinde de silah, uyuşturucu madde ve bomba gibi zararlı maddelerin tespitinde rahatlıkla kullanılan, güven verici teknolojik cihazlardandır.

X-Ray Cihazının Kullanım Alanları:

Özel güvenlik şirketleri arasında yer alan Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi tesislere özel güvenlik görevlileri tahsis ederken bu teknolojik cihazlarla olan uyumlu çalışmalarını da dikkate alarak stratejik planlamalar ile en iyi hizmeti en doğru zamanda vermek için üstün çaba sarf etmektedir. Günümüzde eşyaların kontrolünde sıklıkla kullanılan X-Ray cihazları, patlayıcı madde koklama cihazları olan patlayıcı analiz yöntemi sunan aletler X-Ray cihazı ile birlikte kullanılmaktadır.
X-Ray cihazları; Havaalanları, limanlar, alışveriş merkezleri, plaza ve iş merkezlerinde, askeri tesislerde, kamu kurum ve kuruluşlarda, sınırlı kamyon vb. araçların içinin taranmasında ve zararlı madde tespitinde uyuşturucu ve patlayıcı maddeler içeren her türlü yabancı madde tespitinde kullanılmaktadır. X-Ray cihazlarında bulunan özel tarama sistemi sayesinde çanta, bavul, mont cepleri gibi kişi üstlerinde saklanan her türlü zararlı, tehlikeli, metal aletler ve ateşli silahlar tespit edilerek monitör üzerinde kolaylıkla görülmektedir.

Güvenlik amacı ile X-Ray cihazı kullanımı:

• Özel ya da kurumsal tesislerde, bina girişlerinde ve alışveriş merkezleri gibi özel güvenlik şirketleri güvenliğinin arttırılması gereken ve korunması dikkatle yapılması gereken alanlarda, giriş, çıkış ve kapı noktalarında paket ve çantaların içeriğinin kontrolü için kullanılmaktadır.
• Güvenlik seviyesi özel olan alanlarda posta zarfları ya da kargo paketleri muhteviyatının tespiti ve kontrolü için kullanılmaktadır.
• Gümrük alanlarında, limanlarda ya da benzeri alanlarda konteynır veya tır yükü içeriğinin kontrolü için kullanılmaktadır.
• Emniyet ekipleri tarafından şüpheli olarak tespit edilen paketlerin, kolilerin içerik kontrolü yapılmaktadır.
X-Ray cihazı nasıl çalışır?
Teknolojik devinimle hızla gelişen cihazlardan olan X-Ray cihazları, radyasyon yayan aygıtlardan olup X ışını ile çalışmaktadırlar.

X- Işını Nedir?

Özel güvenlik şirketleri tarafından kullanılan X-Ray cihazında bulunan ve radyoaktif röntgen ışınlarından olan X Işını, doğada görünen radyo veya ışık dalgalarına benzeyen bir elektro magnetik ışınım biçimlerindendir. X ışınları da diğer ışın türleri gibi, boşlukta yani vakumda ilerleyebilen ve bazı maddelerin içerisinden geçebilen enerji dalgalarından meydana gelmektedir. Radyoaktif maddelerden olan X ışınları çıplak gözle görünmeyen, elektro magnetik tayfların mor ötesi ışınları ile gamma ışınları arasında kalan kesimde yer alan ışınlardır.

X- Ray cihazı üniteleri:

X-Ray cihazı üniteleri üç ana kısımdan oluşmaktadır.

1. X ışını ünitesi: X ışınlarının gönderildiği ünite olan bu kısımda X ışınalrı algılanır ve eşyaların konulduğu taşıyıcı bantta bu bölümde bulunur.
2. Ekran: Monitör bölümüdür. Aygıttan geçen eşyaların içi bu kısımda görünür.
3. Kontrol paneli: Aygıtı kontrol eden düğmeler bu bölümde yer alır.

X-Ray cihazları ile çalışan operatör özel güvenlik şirketleri görevlilerinin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

• Cihazdan geçen paket ve bagajlar, kontrol edilirken, taşıma bandında aralarında en az 50 cm. ve geniş yüzey bandında paralel biçimde olarak şekilde konulmalıdır.
• X-Ray cihazının monitör kısmında görüntü nitelendirmede zorluk çekilen durumda bagajın pozisyonu değiştirilerek yeniden cihazdan geçmesi sağlanmalıdır.
• Güvenlik için inceleme sırası; önce büyük cisimler sonra küçük cisimler şeklinde olmalıdır.
• Cihazdan geçirirken bagajın içinde kesin fikre varılmayan durumlarda bagaj, sahibine açtırılarak kontrol edilmelidir.
• X-Ray cihaz aygıtı çalışırken cihaz tüneline kesinlikle el sokulmamalı, tünelin önünde veya arkasında bulunulmamalı, taşıyıcı bant olan konveyöre oturulmamalı ve cihazın üzerine yiyecek – içecek bırakılmamalıdır.
• X-Ray cihazında canlılar asla kontrol edilmemelidir.
• X-Ray cihazı ile çalışan özel güvenlik şirketleri personelleri yoğun radyasyona maruz kalacağından dolayı belirlenen sınırları aşmaması için X-Ray cihazına uygun dozimetre kullanılmalıdır.
• Dozimetre (Doz ölçer): X-Ray cihazı ile çalışan güvenlik personelinin maruz kaldığı X ışını dozunu ölçmek için kullanılan filmli karta dozimetre denilmektedir. Dozimetre başka birine ödünç verilemez ve ödünç alınamaz. Toka ve kemer gibi metal parçaları olan eşyaların yanına konulamaz. X-Ray cihazlarının ve dozimetrelerin ölçüm ve kontrolleri Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından sertifikalandırılarak yapılmaktadır.

X-Ray cihazından geçen metal parçalar monitör üzerinde hangi renkte görülmektedir?

X- Ray cihazları; organik ve inorganik olmayan maddeleri monitör (ekran) üzerine farklı renklerde yansıtmaktadır.
• Organik maddeler turuncu ya da sütlü kahverengi,
• Metal maddeler koyu mavi renkte,
• Az yoğun olan maddeler ise yeşil renkte ekrana yansıtmaktadırlar.

X-Ray Cihazlarının Zararları:

Özel güvenlik görevlilerinin iş akışında gözle görülmeyen noktaları aydınlatmak ve birçok sebep için sıklıkla kullanılan X-Ray cihazları, X ışını sistemlerinin güvenilirliği açısından gerekli olan kalibrasyon, kalite kontrolü ve bakımının doğru ve düzenli yapılması gerekmektedir. X ışını cihazları genellikle kurulma aşamasında kabul testi ve düzenli periyotlar dahilinde kalite kontrol testleri ve kalite güvence testleri yapılmalıdır.

Kabul testi ile cihazın istenen özellikleri sağlayıp sağlamadığı test edilmektedir. Cihazlar için teknik şartnameler hazırlanırken X- ışını cihazları için ölçülebilecek tüm parametreler belirtilmelidir. Özellikle insan sağlığı içinde önemli bir faktör olan, ünitenin radyasyon güvenliği yönünden denetimi mutlaka yapılmalıdır.

Özel güvenlik şirketleri tarafından kullanılan X-Ray cihazları düşük seviyede radyasyon yayarlar. Ancak bu zararlı radyasyondan zarar görmeden süreci geçirmek için bagajların geçtiği bölümde yapılan aramalar, özel kuruşun kaplı kapalı kutu tarzı bir yerde yapılır ve periyodik olarak her ay radyasyon bakımı açısından kontrol edilir. Kurşun kaplı olmasından dolayı çevredeki insanlar zarar görmezler.

İnsanların üst aramaları el dedektörleri ve metal kapı dedektörlerinden geçiş yapmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla insanlar bagajlar gibi X-Ray cihazından geçmedikleri için radyasyona maruz kalmazlar. Bu sebeplerle insanların X-Ray cihazlarından geçerek kontrol edilmeleri yasaktır. Canlılar sadece dedektörler ile aranmaktadır.

X- Ray cihazlarından geçen eşyalar ve bagajların içinde yiyecek- içecekler varsa, alınan radyasyon miktarı az dahi olsa, sık sık yapılan geçişlerde bavul ve bagajlardaki besinlerde radyasyon miktarında artış görülebilmektedir. Gıda ve besinlerde tek doz radyasyon miktarının çok fazla önemi olmasa da aynı besin maddesinin birçok kez radyasyona maruz kalması halinde doğal olarak risk oranı mevcut olmakla birlikte artmaktadır. Bu nedenle eğer taşıma zorunluluğu var ise bavullarda bulunan yiyecek ve içeceklerin yeniden X-Ray cihazına maruz kalmaması için hemen tüketilmesi önerilmektedir.

X-Ray cihazlarının hamile ve hamilelik şüphesi bulunan kadınlara zararları:

Tıp biliminde yer alan otoritelerin görüşlerine göre kesinlikle zararlı olduğu kanıtlanmamış olsa da; radyasyon seviyesi risk faktörü oluşturacak bir seviyededir. Bu sebeple sürekli X-Ray cihazı yakınında çalışan anne adayı özel güvenlik şirketleri görevlileri konuyu güvenlik amirlerine ileterek başka birimlerde görev almayı isteyebilirler.

X-Ray Cihazının Tedarik Süreci:

X-Ray cihazları kiralama ya da yeni satın alınma yolları ile edinilebilir. X-Ray cihazları diğer teknolojik cihazlara nazaran daha yüksek fiyattadır. Yaklaşık olarak 10-90 bin Amerikan doları satış bedeli aralığındadır. Tedarik süresinde daha ekonomik olması kaydıyla part-time olarak kullanılmak üzere kiralanan X-Ray cihazları, marka ve model baz alınarak yaklaşık 8- 8.500 USD dolaylarında seyretmekte olup fiyatın yüksekliğine göre kullanılan teknolojinin yanı sıra servis, arıza ve tamir maliyetleri bedelleri de fiyata etki etmektedir.

Özel güvenlik şirketleri arasında profesyonel hizmet veren Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, özel güvenlik personellerinin iş başında daha etkin rol almaları için güvenlik sistemleri ve güvenlik cihazları ile de bu hizmetlere katkı sunmaktadır. Sizde alanında deneyim yönetim ve güvenlik kadromuzdan özel güvenlik hizmetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; firmamızın size sunduğu özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

0
Paylaşım