Özel Güvenlik Hizmetleri Sektörünün Aşılama Stratejisinde Öncelik Sıralaması Nedir?

özel güvenlik hizmetleri aşılama stratejisinde kaçıncı sırada

Önemli Duyuru: Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan listede, öncelikli meslek grubu sıralamasında yer alarak aşı hakkına sahip olan özel güvenlik sektöründe aşılama işlemi başlatıldı. 11.06.2021 itibarı ile yaş grubu farketmeksizin aktif olarak özel güvenlik mesleğini icra eden tüm çalışanlar için aşı randevu kayıtları açıldı. Aşı olmak isteyen tüm özel güvenlik personelleri e-devlet üzerinden, mhrs üzerinden ya da 182 kısa hattını arayarak aşı randevusunu oluşturabilir.

Özel Güvenlik Görevlileri ne zaman aşı olacak?

Covid-19 pandemisinin başlaması ile birlikte sağlık sektöründe halk güvenliğini sağlamak için yoğun bir çalışma süreci başlamış ve birçok devlet bu hastalığa karşı aşı çalışmalarını başlatmıştır. 11 Mart 2020 tarihi itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından halk sağlığı acili olarak ilan edilen pandemi süreci, ülkelerde belirli kısıtlamaların uygulanmasına sebep olmuş ve devletler güvenliklerini sağlamak için kendi tedbir programlarını oluşturmuştur.

Ülkemizde pandeminin başlaması ile birlikte uygulanmaya başlanan maske takma zorunluluğu, eğitim öğretim faaliyetlerinin online yürütülmesi, hafta sonları ve zaman zaman hafta içini de kapsayan sokağa çıkma kısıtlamaları, cafe ve belirli işletmelerin müşteri alımının yasaklanması, uzaktan çalışmaya teşvik programları gibi halk sağlığı güvenliği konusunda alınan kısıtlamalar bu tedbirlere örnek olarak gösterilebilmektedir. Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi olarak, özel güvenlik sektörü çalışanları için merak konusu olan Covid-19 aşı sıralaması ile ilgili tüm detayları sizler için bu makalemizde derledik. 

Özel Güvenlik Hizmetlerinin Pandemi Döneminde İşleyişi

Bu kapsamda özellikle 7/24 hizmet esası ile çalışan özel güvenlik hizmetleri sektöründe de yeni bir dönem başlamış ve sektöre duyulan ilgi artıştır. Özel güvenlik hizmetleri kapsamında çalışan ve sokağa çıkma kısıtlaması saatleri içerisinde hizmet verilen alana intikal etmesi gereken kişiler, özel güvenlik şirketleri tarafından aldıkları çalışma izinleri ile görev yerlerine ulaşmış ve sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmuşlardır. Aynı zamanda özel güvenlik şirketleri bünyesinde çalışan kişiler, faaliyet göstermekte oldukları alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde bazı hijyen kurallarına uyulması konusunda insanları bilgilendirmek ve uyarmak gibi yeni sorumlulukları da üstlenmişlerdir. Bu konuda detaylı bilgilendirme için “Özel Güvenlik Hizmetlerinde Korona Dönemi Başladı” adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yıldır devam eden pandemi süreci ile sağlık sektöründe küresel bir işbirliği başlamış ve aşı çalışmaları yürüten devletler geliştirdikleri aşıları diğer devletler ile paylaşma yoluna gitmişlerdir. Bu kapsamda ülkemizde de Sağlık Bakanlığı aracılığı ile aşılama süreci başlatılmış ve aşı öncelik sıralaması oluşturulmuştur. Aşı çalışmalarının başlatılmasıyla özel güvenlik aşı sıralaması konusu oldukça merak uyandırmış ve özel güvenlik personellerinin ne zaman aşı olabileceğine dair duyulan endişeler artmıştır. Aşılama stratejisi kapsamında öncelik sıralamasının oluşturulmasının sebebi yine halk sağlığı güvenliği kapsamında hareket etmek ve en riskli ve en korunması gereken alanlara öncelik vermek olmuştur. Bu alanların başında sağlık sektörü çalışanları, eğitim sektörü çalışanları ve içişleri bakanlığına bağlı çalışan genel kolluk kuvvetleri ile özel kolluk kuvvetleri çalışanları gibi kesim yer almaktadır.

Aşılama Stratejisinde Özel Güvenlik Sektörünün Yeri

Ülkemizde aşılama stratejisi kapsamında Sağlık Bakanlığınca açıklanan sıralama 4 aşamaya ayrılmıştır.

Birinci Aşama:

 1. Sağlık Bakanlığında Çalışanlar (kamu, özel üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil), tüm (kamu, serbest) eczane çalışanları
 2. Yaşlı engelli koruma evleri gibi yerlerde yaşayanlar ve çalışanlar
 3. 65 yaş üstü bireyler (65-90 yaş arası bireyler öncelik sırasına göre)

İkinci aşama:

 1. Milli Savunma Bakanlığı
 2. İçişleri Bakanlığı
 3. Kritik görevlerdeki kişiler
 4. Zabıta, Özel Güvenlik
 5. Adalet Bakanlığı
 6. Cezaevleri
 7. Eğitim Sektörü
 8. Gıda Sektörü
 9. Taşımacılık Sektörü
 10. 54 yaş üstü bireyler (54-65 yaş arası bireyler öncelik sırasına göre)

Üçüncü aşama:

 1. Kronik hastalığı olan kişiler 818-49 yaş arası bireyler öncelik sırasına göre)
 2. Diğer gruplar (18-49 yaş arası bireyler)

Dördüncü aşama:

 1. Aşılama sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar

Aşılama Stratejisinde İkinci Aşama

Aşılama sıralaması kapsamında özel güvenlik hizmetleri sektörünün ikinci aşamada bulunmasının sebebi, özel güvenliğin kolluk kuvvetlerine yardımcı bir birim olarak kurulması ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışıyor olmasıdır. Özel güvenlik sektörünün kalabalık bir yapılanmaya sahip olması ve faaliyet gösterilen alanda var olan insan kalabalığının sağlık sorunları kapsamında risk oluşturması sebebiyle, özel güvenlik hizmetleri sektörünün ikinci aşamada yer alıyor oluşu oldukça yerinde uygulanmış bir stratejidir.

Referanslarımız

 

Ro Group Özel Güvenlik A.Ş. olarak
dijital yarınlara hazırız ve
sektörel gücümüzle yanınızdayız!

Sizde bu gücü kullanmak ve iş ortağımız olmak için

TEKLİF ALIN