Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu (ÖGNET) Nedir?

özel güvenlik şirketleri için bildirim sistemi

Özel Güvenlik Bilgi Sitemi Otomasyonu (ÖGNET) Nedir?

Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu yani kısa adıyla ÖGNET, son zamanlarda özellikle özel güvenlik şirketleri personellerinin ve özel güvenlik sektöründe görev alan firmaların ilgi odağı haline gelmiştir. 23 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen ÖGNET, özel güvenlik hizmetlerine ilişkin gerçekleştirilen işlemlerin fiziki ve beşeri olarak en aza indirilmesi maksadıyla hayata geçirilmiştir. Ancak bahse konu uygulamanın hayata geçmesiyle özel güvenlik personelleri, sistemin içeriği ve ÖGNET’e nasıl girileceği hakkında birçok cevapsız soruyla baş başa kaldı. Bu nedenle herkes için merak konusu olan ÖGNET uygulaması hakkındaki tüm detayları sizler için derledik. Böylelikle Ögnet'in ne olduğunu, nasıl giriş yapıldığını ve ne amaçlarla kullanıldığını makalemizde bulabilirsiniz.

ÖGNET Nedir?

Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu olarak hayata geçen ÖGNET, özel güvenlik hizmetleri ile alakalı tüm konularda, kişilerin ve ilgili birimlerin ihtiyaçlarına anında çözüm olma maksadıyla kurulan bir elektronik sistemdir. 2019’dan bu yana kullanımı devam eden ÖGNET sistemi aracılığı ile, özel güvenlik hizmetleri ve işlemlerinde ilgili birimlerde oluşan fiziki yoğunluğu ve kırtasiyecilik işlemlerini en aza indirmek hedeflenmiş ve sonuçlar değerlendirildiğinde bu konuda oldukça büyük bir başarı sağlanmıştır. ÖGNET’in özel güvenlik hizmetlerinde dijitalleşme yolunda atmış olduğu bu adımla özel güvenlik hizmetleri için çalışan tüm birimler, hızlı ve kolay bir yol ile işlemlerini halledebilmenin yanı sıra geriye dönük raporlama faaliyetlerinin yürütülmesi ve istatistiksel veri analizlerinin yapılabilmesi konusunda da büyük bir avantaj yakalamıştır. İşlemlerin online olarak elektronik ortamlarda gerçekleştirilebilmesi yalnızca ilgili birimlere değil özel güvenlik personeli olan ve olmak isteyen vatandaşlara da prosedürleri yerine getirme ve güvenlik işlemleri hakkında bilgi alma konusunda büyük kolaylık sağlamıştır. Böylece ÖGNET’in uygulamaya geçmesinin ana sebebi olan özel güvenlik şirketleri hizmetleri ile ilgili işlem yapan birimlerde fiziki yoğunluğu azaltma ve özel güvenlikte işlem kolaylığını sağlama amacı da büyük oranda yerine getirilmiş ve kırtasiyecilik işlemleri minimum düzeye indirilmiştir. Bu durum aynı zamanda yapılan işlemlerin hızlı ilerlemesi ve hızlı sonuçlanmasına da yarar sağlamıştır.

ÖGNET’e Giriş Nasıl Sağlanıyor? Kimler ÖGNET’e Kaydolabilir?

Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu (ÖGNET), Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden kullanıcılara sisteme giriş yetkisi vermekte ve bu işlem için özel güvenlik şirketleri personellerinden kullanıcı adı ve şifre isterken; özel güvenlik şirketleri, özel güvenlik bilgi merkezleri, özel güvenlik kursları gibi güvenlik sektöründe yer alan kurumlardan ise T.C. kimlik numarası ve şifre isteyerek sisteme giriş sağlamaktadır. Aynı zamanda kullanıcılara E-Devlet üzerinden de giriş yapma kolaylığı sağlayan ÖGNET’e giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

ÖGNET Kayıt Olma ve ÖGNET Şifre Alma işlemleri

Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu (ÖGNET) girişi için Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sayfası üzerinden ÖGNET kullanıcı giriş sayfasına girilmelidir. Bu sayfa üzerinden ekranda oluşan kullanıcı adı, şifre bilgisi ve güvenlik parolasının girilmesi ile sisteme kolaylıkla giriş sağlanacaktır.

Eğer Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu (ÖGNET)’na ilk kez giriş gerçekleştiriyorsanız yapmanız gereken işlemler şu şekildedir:

Öncelikle sisteme kayıt zorunluluğu getiren ÖGNET’e giriş yaparken ana sayfa üzerinden işlem yapılmalı ve “kullanıcı adı” kısmına T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
İkinci adım olarak şifre girilmelidir. Ancak ilk kez sisteme girmeye çalışıyorsanız ve şifrenizi bilmiyorsanız şifre kısmına da T.C kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş sağlayabilirsiniz. ÖGNET’e giriş yapmanızın ardından açılış sayfasının sol kısmında çıkan “şifre değiştir” kısmından şifrenizi tek seferlik olarak değiştirebilirsiniz ve özel güvenlik bilgi sistemi otomasyonuna sonraki giriş işlemlerinizde belirlediğiniz bu şifreyi kullanabilirsiniz.

Referanslarımız

 

Ro Group Özel Güvenlik A.Ş. olarak
dijital yarınlara hazırız ve
sektörel gücümüzle yanınızdayız!

Sizde bu gücü kullanmak ve iş ortağımız olmak için

TEKLİF ALIN