Özel Güvenlik Hizmetleri Faaliyetlerini Kendi Bünyesinde Gerçekleştiren İşletmelerin Dezavantajları

Neden Kendi Bünyenizde Özel Güvenlik Hizmetleri Faaliyetleri Yürütmemelisiniz?

kendi bünyesinde özel güvenlik hizmetleri sağlamak

Globalleşen dünya ve gelişen teknoloji beraberinde doğurduğu bazı dezavantajlar sebebiyle kişilerin özel güvenlik şirketlerine olan talebini arttırmış ve özel güvenlik hizmetleri sektörüne yoğun bir ilgi başlamıştır. Bu kapsamda özellikle giriş çıkış denetimleri ve mevcut alanın tamamında hakimiyeti elde tutmak için gerçekleştirilen devriye hizmetleri, özel güvenlik hizmetlerinin sağlanması konusunda oldukça önem arz eden uygulamalardır. Bahse konu uygulamaları gerçekleştirmek üzere, dedektör, x-ray, telsiz gibi ekipmanlar ve caydırıcı aksesuarlar ile donatılmış ve profesyonel anlamda özel güvenlik hizmetlerini gerçekleştirmek üzere eğitilmiş personeller ile çalışmak oldukça önemli bir konudur. Ancak her ne kadar özel güvenlik şirketleri kişi ve kurumlara özel güvenlik hizmetleri konusunda profesyonel destek sağlasa da bazı site ve kurumlar özel güvenlik hizmetlerini kendi bünyesinde sağlama yoluna gitmeyi tercih etmektedirler. Bu durum pratikte özel güvenlik ihtiyacını karşılasa da teoride sınıfta kalmakta ve işlevsellik olarak yetersiz hizmet kategorisinde yer almaktadır.

Kendi bünyesinde hizmet gerçekleştiren ve özel güvenlik şirketleri aracılığı ile bu ihtiyacı temin eden işletmeler göz önüne alındığında kuşkusuz ki en önemli fark kurumsallık konusudur. Kurumsal özel güvenlik firmaları, kendi bünyenizde sağladığınız özel güvenlik hizmetleri yanı sıra, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanuna uygun olarak sertifikalı özel güvenlik personelleri ile güvenlik hizmeti verir ve bu konuda yasaların belirlediği çerçevenin dışına kesinlikle çıkmaz. Her proje için risk analizi yaparak tüm güvenlik açıklarını analiz eden ve bu analizler sonucunda oluşturulan risk analiz raporları doğrultusunda Güvenlik ve Koruma Planı oluşturarak Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde çalışan kurumsal özel güvenlik şirketleri, koruma hizmeti verilen alanlarda tam güvenlik koşulları sağlamaktadır. Aynı zamanda her personel için ayrı bir dosya oluşturan özel güvenlik şirketleri, personel giriş ve çıkışlarını yapma, bu işlemleri SGK ve Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne bildirme, personel özlük dosyalarıyla ilgilenme, bankalardan gelen maaş haczi gibi durumlarda yasal prosedürleri uygulama gibi birçok işlemi de profesyonel insan kaynakları ve bordroloma hizmetlerini sağlayan departmanlar aracılığı ile halletmektedirler. Böylece işverene ait tüm sorumluluklar yüklenici firma sorumluluğuna geçmekte ve yasal işlemlerin hiçbir aşamasında eksikliğe ya da ihmale yer verilmemektedir.

Özel güvenlik şirketleri, insan kaynakları departmanı aracılığı ile özel güvenlik personellerini belirli mesleki donanıma sahip kişiler arasından seçmekte ve sürekli olarak eğitime tabii tutmaktadır. Bu durum, hizmet verilen alan içerisinde çalışan personeller arasında hastalık, ölüm, istifa, izin gibi olasılıkların gerçekleşmesi durumunda aynı kalitede personeli anında temin edebilme şansını doğurmakta ve özel güvenlik şirketleri ile çalışmanın avantajını bir kez daha göz önüne sermektedir. Aynı olası durumların gerçekleşmesi halinde kendi bünyesinde çalışan kişi ve kurumlar, anında güvenlik personeli tahsisi yapamadığı için hizmet kalitesinde sarkma meydana gelmektedir. Hizmet kalitesinde meydana gelen bu sarkma ise beraberinde marka zedelenmesinin oluşmasına ve işletme içerisinde bulunan kişilerin can ve mal güvenliği konusunda endişe duymasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda gece vardiyalarında sürekli ve kesintisiz denetim gerçekleştiremeyen bu işletmeler, bünyelerinde çalıştırdıları personellerin uyuması gibi olasılıklar karşısında savunmasız kalmakta ve işletmeleri için en büyük güvenlik ihlalinin oluşmasına fırsat vermektedirler.

Kendi bünyesinde hizmet gerçekleştirenlere karşın özel güvenlik hizmetleri konusunda özel güvenlik şirketlerinin sağladığı bir diğer avantaj, sektörde oluşan tüm yasal yenilikleri yakından takip etmekle ve uygulamakla yükümlü olmalarından ötürü, herhangi bir yasaya aykırılık durumunda işverene sorumluluk yüklememeleridir. Hukuk departmanı aracılığı ile değişen kanun ve mevzuatları yakından takip ederek tüm koşullara anında ayak uyduran özel güvenlik firmalarının bu avantajı, kendi bünyesinde hizmet sağlayan işletmeler için oldukça önemli bir kayıptır. Öyle ki kendi bünyesinde hizmet gerçekleştiren kişi ve kurumlar, en ufak bir prosedür eksikliğinde yasal işlemler ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilme riski altındadırlar.

Görüldüğü üzere, özel güvenlik şirketlerinin kişi ve kurumlara sağladığı avantajlar görmezden gelinemeyecek kadar büyük ve önemlidir. Bu sebepten ötürü kişiler yasal mali yükümlülüklerden kaçmak gibi küçük hesaplar sebebiyle hizmet ortaklığından korkmak yerine, yasal tüm yükümlülükleri kendi adına yürütecek profesyonel özel güvenlik şirketleri ile çalışmayı tercih etmelilerdir. Unutulmamalıdır ki kişilerin can ve mal güvenliği yabana atılmayacak kadar önemli bir husustur ve bu hizmeti kendi bünyesinde sağlamaya çalışmak profesyonelliğe oldukça uzak kalan bir durumdur. Bu nedenle hem alanında uzman eğitim almış merkez ekibi hem de profesyonel saha ekibi ile özel güvenlik hizmetleri kapsamında faaliyet gösteren kurumsal özel güvenlik şirketleriyle hizmet ortaklığı kurmak, işletmelerin güvenlik hizmetlerini en iyi şekilde karşılamaları için oldukça önemli bir konudur.

Kurumsal özel güvenlik şirketleri arasında yer alan Ro Group Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri A.Ş. olarak 25 yılı aşkındır var olduğumuz güvenlik sektöründe, iş ortaklarımızın memnuniyetini en üst düzeyde sağlamayı en önemli önceliğimiz olarak belirledik. Bu doğrultuda her zaman daha iyi hizmetin var olduğu düşüncesiyle kendimizi sürekli geliştirmeyi ve sürekli daha iyisi için çalışmayı prensip edindik. Güvenlik hizmetlerinde mesai saatlerinin olmamasının bilinci ile yalnızca sabah vardiyalarında değil gece vardiyalarında da denetim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine önem verdik ve bu sebeple dijital operasyon merkezimizi kurarak Türkiye’nin dijitalleşen ilk güvenlik firması olduk. Saha personellerimiz ve merkez ekibimiz arasında kurduğumuz dijital köprüler aracılığı ile çalışanlarımız arasında sürekli ve kesintisiz iletişimi mümkün kılarak denetim faaliyetlerini özellikle gece vardiyalarında sesli ve görüntülü olacak şekilde saat başı gerçekleştirmeyi başardık. Şeffaf, güvenilir, dürüst hizmet politikası ile çıkmış olduğumuz bu yolda, iş ortaklarımıza yılın 365 günü olacak şekilde raporlama yapmayı ve aldıkları hizmet hakkında kendilerini sürekli bilgilendirmeyi prensip edindik. Hizmet kalitesinin ve operasyon başarısının, saha personelleri ile doğru orantılı olduğunun bilinci ile bünyemize aldığımız her personel için özel bir işe alım süreci başlattık ve personellerimizi İnsan Kaynakları ve Operasyon Birimimizin ortak çalışmaları doğrultusunda seçtik. İşe alım kriterleri arasında en az %80 özel güvenlik sınavı başarısı ve en az bir tane branş eğitimini tamamlama şartını esnetilmeyecek ilkeler olarak belirledik. Bünyemize kattığımız her personel için oryantasyon süreci başlatarak düzenli aralıklarla meslek içi eğitimlerini almalarını sağladık. Sizler de özel güvenlik hizmetleri konusunda profesyonel bir kadroyla çalışmak ve kurumsal bir özel güvenlik şirketi ile hizmet ortaklığı kurmak isterseniz Ro Group Özel Güvenlik ve Tesis Yönetimi ailesiyle iletişime geçebilirsiniz.

Telefon: (216) 577 21 60

Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Referanslarımız

 

Ro Group Özel Güvenlik A.Ş. olarak
dijital yarınlara hazırız ve
sektörel gücümüzle yanınızdayız!

Sizde bu gücü kullanmak ve iş ortağımız olmak için

TEKLİF ALIN
0
Paylaşım