Özel Güvenlik Hizmetleri Kapsamında Kullanılan Güvenlik Cihazları

Özel Güvenlik Şirketleri Tarafından Kullanılan Teknolojik Ürünler

özel güvenlik hizmetleri için teknolojik ürünler

Özel güvenlik şirketleri, özel güvenlik hizmetleri kapsamında hizmet verirken güvenlik personellerinin titiz ve hassas çalışmaları sonucu, kaliteli hizmet verilmesi için teknolojinin de gücünden yararlanmaktadırlar. Özel güvenlik hizmetleri ifa edilirken tesis ve bina çevrelerinin kontrolü için kullanılan teknoloji ürünleri ile ayrıntılı ve daha dikkatli güvenlik hizmetleri verilmektedir.

Özel güvenlik firmaları, özel güvenlik hizmetleri kapsamında çeşitli branşlarda alanında uzman ve tecrübeli özel güvenlik görevlileri ile çalışmaktadır. Özel güvenlik görevlileri güvenlik hizmetini yerine getirirken tehlikenin doğacağı alanlarda aldatıcı ve gözden kaçan durumlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumları önlemek için teknolojik ürünlerden ve cihazlardan yararlanarak hataya yer bırakmadan güvenlik hizmeti sağlanabilmektedir.

Özel Güvenlik Şirketleri tarafından bina, tesis ve çevrenin kontrolünde kullanılan teknolojik cihazlar:

1. Kapalı Devre Televizyon Sistemleri

Bina, tesis, çevre ve birçok özel güvenlik hizmetleri alan yerde kullanılan elektronik sistemlerden olan CCTV kameraları, özel güvenlik firmaları tarafından bina ve çevrenin güvenliğinde en çok kullanılan teknolojik ürünlerden biridir. Uluslararası elektronik terimi olarak kullanılan CCTV kameralarının terimsel olarak Türkçe karşılığı ise ‘Kapalı Devre TV İzleme Sistemi’dir. Açılımı, Closed Circuit Television olan CCTV terimi olan teknolojik ürün pek çok iş yerinde ve şahsi koruma güvenliğinde kullanılmaktadır. Kapalı devre TV izleme sistemlerinin, normal televizyon sisteminden farkı; Merkezden açık ve geniş izleyici kitlesine canlı veya bant kaydı yayınlar yapmak yerine, lokal (bölgesel) bir alan içerisinde görüntü izleme olanağı sunan bir sistem olmasıdır.

Kapalı Devre Kameralar: CCTV sistemi için kamera mutlaka olmalıdır. Kameraların en önemli parçalarından olan lensler, kameranın önüne konularak, görüntünün mercek yardımı ile CCD sensörün üzerine düşmesini sağlamaktadır. Takılıp çıkarılabilen özelliği bulunmaktadır ve kameralarda bulunan özelliklere göre değiştirilebilmektedir.

Renkli Kameralar: Özel güvelik şirketleri hizmet alanlarından fabrika, alışveriş merkezi, mağaza, site, okul, üniversite, market, döviz bürosu ve oteller gibi halka açık ve kalabalık olan yerlerde, ortam ışığının fazla olduğu ya da ışık oranlarının gözle görülebilir olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Renkli kamera kullanımının amacı ise, izlenen ortama gelen kişileri renk ve kıyafetine göre tespit etmek, reyonları ve ürün takibinin renklere göre ayırt edilerek yapılmasını sağlamaktır. Kamuya açık yerlerde insan yoğunluğunun fazla olmasından dolayı renkli kamera kullanımı son derece önemlidir.

Gece- Gündüz Kameralar: Day&Night camera olarak nitelendirilen Gece- Gündüz kameralarda, ışık hassasiyetine göre siyah-beyaz ya da renkli olarak çalışmaktadır. Gündüz renkli olarak, havanın kararmasından sonra da ışık seviyesinin belli bir lux değerinin altına düştüğünden dolayı siyah beyaz olarak çalışmaktadır. İç ve dış mekan uygulamalarından görüntü alınırken bu kameralar önerilmektedir.

Monitörler: Kameranın üzerine düşen görüntü piksellerinin, video sinyaline çevrildikten sonra bir ekran oluşturmasını sağlayan cihazdır. CCTV sistemi monitör televizyona benzer ancak monitörlerde tuner katı bulunmamaktadır.

2. İkaz ve Alarm Sistemleri:

Özel güvenlik hizmetleri kapsamında işyeri, yazlık, tatil köyü konutları, ev, depo, fabrika gibi yerlere ve işletmelere konulan ikaz ve alarm sistemleri güvenlik sistemleri ile tesis ve konutlar 7 gün 24 saat özel güvenlik şirketleri görevlileri ve otomasyon görevlileri tarafından izlenmekte ve elektronik koruma sağlanmaktadır. Tehlike oluşturabilecek bölgelere yerleştirilen elektronik dedektörler ve ses sistemleri sayesinde, hırsızlık, mala ve cana zarar verme gibi girişimler ve faaliyetler algılanarak sirenler devreye sokulmaktadır. Caydırıcı bir unsur da olan alarm ve ikaz sistemleri ile ziyaretçiler kendilerini daha korunaklı hissedebilmektedirler. Alarm sisteminin algı sonucu gönderdiği sinyaller hemen alarm izleme merkezi olan Merkezi Güvenlik İstasyonuna ulaşmaktadır. Riskli durumlar Emniyet Güçleri ve yetkili kişilerce kısa bir süre içinde kolayca ikaz edilmektedir.

3. Yangın Alarm ve Yangın Söndürme Sistemleri:

Kasıtlı veya ihmaller sonucunda ortaya çıkan yangın, risk unsurları açısından en önemli konulardan biridir. Yangın gibi doğal afetler telafisi mümkün olmayan, can ve mal kayıplarına neden olan bir felaket olup, oluşmadan önce büyük dikkatle önlemler alınması gerekmektedir. Yangın oluştuğu sırada mücadelede özel güvenlik şirketleri için ilk aşama ve en önemli olan süreç, Yangın Alarm Sistemleri’nin kesintisiz ve sorunsuz çalışması gerekmektedir. Yangın Alarm Sistemleri, ısı, duman ve gaza duyarlı çeşitli dedektörlerden oluşan ve Merkezi Alarm Haber Alma Merkezi tarafından da kesintisiz bir şekilde gözlem altında tutulan güvenlik sistemidir.

Bu teknolojik cihazlar ve ürünlerle daha dikkatli bir özel güvenlik hizmeti verilmektedir. Özel güvenlik görevlileri mesleki oryantasyonları sırasında, bu cihazların kullanım alanları ve teknik bilgileri hakkında da bilgilendirilmelidir. Güvenlik teknolojilerinin gücü ile daha kaliteli özel güvenlik hizmeti veren Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, görevlendirdiği özel güvenlik görevlilerinin titiz çalışması ve teknolojinin gücü ile ilkeli ve profesyonel özel güvenlik hizmeti vermektedir. Alanında uzman ve tecrübeli özel güvenlik personeli ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçebilir; firmamızın size sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

0
Paylaşım