Özel Güvenlik Kimlik Harcı (2021)

özel güvenlik şirketleri çalışanları için harç ücreti ne kadardır

Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti

Özel güvenlik şirketleri çalışanları için ilgili devlet kurumları tarafından alınan kimlik kartı ücreti 2021 yılı için 45 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret, özel güvenlik görevlisi olmak için gerekli olan temel eğitim sınavını başarıyla tamamlayan ve özel güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanarak özel güvenlik görevlisi olmasında mani olmayan adayların basılan kartlarını temin etmeleri için ödenen ücrettir. Özel güvenlik kimlik kartını teslim alan adaylar, kimliklerini teslim aldıkları andan itibaren özel güvenlik personeli olarak çalışma hakkına sahiptir.

Özel Güvenlik Kimlik Harç Ücreti Ne Kadardır?

Özel güvenlik ruhsat harcı olarak da bilinen güvenlik harç parası ise, özel güvenlik görevlisi sıfatıyla çalışma iznine sahip olabilmek için devletin ilgili kurumları tarafından belirlenen ücret anlamına gelmektedir. Özel güvenlik şirketleri çalışanları çalışma iznine sahip olabilmek ve kimlik kartlarını güncelleyebilmek için devlete belirli bir ödeme yapmakla mükelleftir. Bu ödemenin miktarı kimlik alacak olan kişinin silahlı ve silahsız olarak görev yapıyor olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda özel güvenlik kimlik kartı harç ücretleri için ilgili makamlarca belirlenen ücret 2021 yılı için aşağıdaki gibidir.

Silahlı özel güvenlik personelleri için özel güvenlik kimlik harcı ücreti: 987 TL
Silahsız özel güvenlik personelleri için özel güvenlik kimlik harcı ücreti: 904 TL

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harcı Nereye Yatırılır?

"Güvenlik harcı hangi vergi dairesine yatırılır?" sorusuna Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla alakalı yayınladığı bildirge ile cevap vermek mümkündür. Buna göre Emniyet Genel Müdürlüğünün yayınladığı bildirge kapsamında 45 TL olan Özel Güvenlik Kimlik Kartları ücretleri, Türk Polis Teşkilatının Güçlendirme Vakfının Halk Bankası Opera Şubesindeki IBAN TR02 0001 2009 0016 0000 96 (0413-1600096) nolu hesaba yatırılmaktadır. Ücret yatırma işlemleri Halk Bankası Şubelerinden, Halk Bankası ATM’lerinden ve Halk Bankası mobil uygulamaları üzerinden yapılabilmektedir. Ücret yatırma işlemleri başka bankaların havale ve EFT işlemlerine kapalı olduğu için para yatırma işlemi yalnızca Halk Bankası üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Özel Güvenlik Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Özel güvenlik şirketlerinde çalışmak ve güvenlik personeli olmak isteyen kişilerin öncelikle özel güvenlik temel eğitim sınavına katılım sağlamaları ve ilgili sınavdan geçerli puanı aldıktan sonra Emniyet Müdürlüğüne dosya teslim işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Özel güvenlik kimlik kartı yenilemek için girilmesi gereken yenileme sınavlarında da süreç aynı şekilde ilerlemektedir. Bu kapsamda, yapılacak olan özel güvenlik personeli sınavlarına katılım sağlayabilmek için katılımcıların sınav giriş ücretlerini devlet birimleri tarafından duyrulan ilgili hesaplara zamanında yatırmış olmaları gerekmektedir. Özel güvenlik personelleri için yapılacak olan temel ve yenileme sınav ücretleri 2021 yılı için şu şekilde belirlenmiştir:

Silahlı Özel Güvenlik Temel ve Yenileme Sınav Ücreti 100 TL
Silahsız Özel Güvenlik Temel ve Yenileme Sınavı Ücreti 70 TL

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Özel güvenlik şirketleri bünyesinde ve özel güvenlik hizmetleri kapsamında çalışan özel güvenlik görevlileri için ögg kimlik kartlarının geçerlilik süresi 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun gereğince 5 yıl olarak belirlenmiştir. Özel güvenlik hizmetleri kapsamında çalışan görevliler, her 5 yılda bir olmak üzere kimliklerinin bitiş süresine bağlı olarak özel güvenlik sertifikası yenileme eğitimi almalı ve özel güvenlik yenileme sınavına katılım sağlayarak kimliklerini yenilemelidir. Aksi takdirde, kimliğini yenilemeyen personellerin iş akdi fesh edilecek ve bir sonraki sınav dönemine kadar kimliğini yenileme şansı olmayacaktır.

Güvenlik Kimlik Kartı Yenilenmezse Ne Olur?

Özel güvenlik görevlisi kimlik kartının geçerlilik süresi dolan ve yenileme sınavına katılmamış olan özel güvenlik şirketleri çalışanlarının iş akitleri işverenleri tarafından fesih edilir. Ancak özel güvenlik kimlik kartının dolmasına son 6 ay kala özel güvenlik eğitimini tamamlayan ve yenileme sınavına giren personellerin yeni kimlik kartı basımı kimlik kartının bitiş süresini geçerse, bu personellere Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından geçici kimlik kartı da verilebilir. Özel güvenlik görevlileri yeni kimlik kartlarını teslim alana dek geçen süre zarfında geçici özel güvenlik kimlik kartları ile iş akitlerine devam edebilmektedirler. Bu konu hakkında daha detaylı bilgilendirme için "Özel Güvenlik Kimlik Kartı Hangi Durumlarda İptal Olur" adlı makalemize bakabilir, Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi ailesi ile iletişime geçebilirsiniz.

özel güvenlik harç ücreti 2021, silahlı güvenlik harç parası 2021, güvenlik harç parası 2021, özel güvenlik harç parası nereye yatırılır, silahlı güvenlik harç ücretleri, özel güvenlik yenileme harç parası, özel güvenlik harç ücreti, 2021 özel güvenlik harç ücretleri