95. Özel Güvenlik Temel Eğitim ve Yenileme Sınavı Soru ve Cevapları

özel güvenlik sınav soruları

Özel güvenlik şirketleri çalışanlarını yakından ilgilendiren özel güvenlik temel eğitim sınavı şu ana kadar 94 kere gerçekleştirilmiş ve özel güvenlik hizmetleri kapsamında çalışacak birçok kişi bu sınavla özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanmıştır. Özel güvenlik şirketleri bünyesinde çalışmak isteyen birçok adayın katılım sağladığı 94. Özel Güvenlik Temel Eğitim Sınavı 17.10.2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda yılda 6 kere gerçekleştirilen özel güvenlik temel eğitim sınavlarının 95'incisinin 19 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirileceği duyurulmuştur. Ancak tüm dünyada etkisini sürdürmekte olan Covid-19 virüsü göz önünde bulundurulduğunda sınav tarihi hakkında net bir çıkarımda bulunmak mümkün değildir. Öyle ki 90. Özel Güvenlik Temel Eğitim Sınavının Şubat ayına ertelenmesi ve kimlik süresi dolan personellere Emniyet Genel Müdürlüğünce özel güvenlik şirketleri bünyesinde çalışmaya devam edebilmeleri için geçici kimlik kartı tanımlanırken, 91. , 92. 93. ve 94. Özel Güvenlik Temel Eğitim Sınavları yüzyüze gerçekleştirilmiş ve herhangi bir erteleme söz konusu olmamıştır. Bu durum ülke yönetimi tarafından alınan karar ve tedbirlere bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak şu an için 95. Özel Güvenlik Temel Eğitim Sınavının tarihi hakkında Emniyet Genel Müdürlüğünce duyurulan tarih 19 Aralık 2021, son eğitim tamamlama tarihi ise 12 Kasım 2021'dir.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Sınavları Hakkında

Özel güvenlik temel eğitim sınavı, özel güvenlik görevlisi olmak ve özel güvenlik şirketleri bünyesinde çalışmak isteyen kişilerin girmek zorunda olduğu bir sınav türüdür. Yılda 6 kere tekrarlanan özel güvenlik temel eğitim ve yenileme sınavına, kimliğini yenilemekle mükellef olan özel güvenlik personelleri de katılım sağlar. Bu kapsamda yapılan temel eğitim ve tenileme sınavı 100 sorudan oluşmaktadır. Ancak silahlı kimlik kartı almak isteyen adaylara silah bilgisine dair souların sorulması ile toplam soru sayısı 125 e çıkmaktadır. Bu ilave 25 soruyu yalnızca silahlı kimlik kartı almak isteyen adaylar çözmekle mükelleftir.

Özel güvenlik personelleri 5 yılda bir olacak şekilde eğitim sertifikasını ve özel güvenlik görevlisi kimlik kartını yenilemekle sorumludur. Kimlik kartı yenileme işlemi, özel güvenlik kimlik kartı almak isteyen personellerde olduğu gibi öncelikle özel güvenlik eğitim merkezlerinden eğitim almak ve ardından özel güvenlik sınavına girmek ile gerçekleştirilir. Özel güvenlik çalışanları, özel güvenlik kimlik kartlarını süresi dolduğu halde yenilemedikleri takdirde özel güvenlik şirketleri bünyesinde güvenlik personeli olarak çalışma haklarını kaybederler. Bu sebeple kimlik süresi dolacak olan personellerin en az 6 ay önce özel güvenlik eğitim merkezlerine başvurmaları ve eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Daha önce hiç özel güvenlik kimlik kartı almamış olan adaylar ise öncelikle özel güvenlik eğitim merkezlerine başvurur ve eğitimlerini bitirmelerinin ardından özel güvenlik sertifikalarını teslim alırlar. Özel güvenlik sertifikasına sahip olan adaylar aynı zamanda özel güvenlik temel eğitim sınavına girmeye hak kazanmış olurlar. Sınavda başarılı bulunan adaylar, özel güvenlik kimlik kartını teslim almalarının ardından özel güvenlik şirketleri bünyesinde çalışma hakkına sahip olurlar. Özel güvenlik kimlik kartına sahip olup tarafımıza CV bırakmak isteyen adaylar bizlerle iletişime geçebilirler.