Okullar İçin Sunulan Özel Güvenlik Şirketleri Hizmetleri

Okullarda Verilen Özel Güvenlik Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?

okullar için özel güvenlik şirketleri hizmetleri

Özel güvenlik şirketleri tarafından verilen okul güvenliği hizmetlerinde uzman bir şirket olan Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, uyguladığı okul güvenlik modeli ile okul ile ilgili olan fiziki güvenliği artırıcı önlemler alarak okullarda gerekli güvenliğin sağlanması için okul giriş ve çıkış kontrolü, öğrenci güvenliği kontrolü, personel güvenliği kontrolü, okul katlarının güvenliği, yangın güvenliği ve okul binasına dışarıdan yetkisiz kişilerin giriş yapmasını önlemek gibi pek çok engelleyici tedbir alan, ilköğretim, orta öğretim ve lise okul güvenliği hizmetlerinde tecrübeli ve profesyonel bir özel güvenlik firmasıdır.

Okul güvenlik hizmetleri titizlikle ve dikkatle yapılması gereken, özel güvenlik branşlarında azami öneme sahip alanlardan biridir. Eğitim-öğretimin aksamaması, personel ve öğrenciler için güvenli çalışma ve eğitim ortamı yaratılması için; okul güvenliği özel güvenlik hizmetlerinde çalışacak özel güvenlik şirketleri personelinin de son derece donanımlı, bilgili, tecrübeli olması gerekmektedir. Okul güvenliği özel güvenlik personellerinin meslek içi eğitimleri güncellenmiş olarak iş başı yaptırılması gerekmektedir.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi kalabalık şehirlerde bulunan okullarda daha fazla öğrenci bulunması ve sosyokültürel açıdan daha fazla risk teşkil etmesi nedeniyle Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi olarak uzman yönetim kadromuz tarafından okul güvenliği alanında risk analizi yapılarak; risk faktörleri tek tek ele alınmaktadır. İstanbul gibi metropol şehirlerinde bölgesel bazda dahi risk faktörleri değişiklik göstermektedir. İstanbul Avrupa Yakası özel güvenlik şirketleri okul güvenliği risk analizi, Anadolu Yakası özel güvenlik şirketleri okul güvenliği risk analizi gibi bölge bölge detaylı incelemeler yapılmakta; olası risklere karşı en hızlı çözümler üretilmektedir.

Firmamız tarafından okul özel güvenlik hizmetleri kapsamında risk analizi yapılan okul çevre duvarları, yangın ve alarm sistemleri, kamera sistemleri, aydınlatma sistemleri ve risk faktörleri değerlendirilerek, okul yönetimi ve gerektiği durumlarda Emniyet Müdürlükleri ile koordineli çalışma sağlanmakta, bu amaçlara hizmet etmesi için gerekli belge ve raporlar incelenerek, özet (kısa) ve detaylı (uzun) olmak üzere okul özel güvenlik rehberi önerilerinde bulunularak daha etkin ve güvenli okul güvenliği hizmeti vermek amaçlanmaktadır.

Okul gibi spesifik açıdan en prensipli ve profesyonel olunması gereken bir alanda özel güvenlik şirketleri hizmetlerinin nasıl olması gerektiği konusunda mesai kavramı olmaksızın çaba harcayan Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi, çocukluk ve ergenlik dönemindeki çocukların en güvenli ortamlarda eğitim-öğretimlerine devam etmesini hedeflemektedir. Bu nedenle okullarda alınması gereken özel güvenlik önlemlerinin daha sıkı olması, ayrıntılı güvenlik hizmeti verilmesi ve firma politikalarının daha iyi anlaşılması için okullarda en iyi güvenlik hizmetinin sağlanması; firmamız adına bir zorunluluk halini almıştır. Bu itibar ve profesyonel bakış açısı ile okullarda özel güvenlik tedbirlerinin arttırılması adına gerekli çabalar gösterilmekte olup; okul güvenliği özel güvenlik hizmetleri, alanında deneyimli özel güvenlik şirketleri görevlileri ile sağlanmaktadır.

Daha etkin okul güvenliği için okul yöneticilerine tavsiyeler:

• Risk her yerde mantığı ile öncelikle risk değerlendirmesi yapılması için okulun dış çevresinde bulunan umuma açık yerler ve yerleşim durumlarını belirleyen yakın çevre risk analizi yapılmalıdır.
• Okul çevre duvarları tel örgülerle örülerek dış çevreyle bağlantı kesilmelidir.
• Okullarda büyük bir ana giriş oluşturmak ve ana giriş olarak tanımlayan tabelalar koymak gerekmektedir. Kampüs ve ana giriş kapısına ziyaretçileri yönlendiren tabelalar koyulmalıdır. Acil durumlarda ambulans, itfaiye gibi büyük araçların giriş ve çıkışının kolay olması için büyük bir giriş kapısı gerekmektedir.
• Özel güvenlik şirketleri tarafından belirlenen noktadaki özel güvenlik nokta güvenliğine içeriyi göstermeyen, darbeye dayanıklı cam konulmalıdır.
• Bir ziyaretçi giriş-çıkış ve eskort (refakatçı) prosedürü hazır bulundurulmalıdır.
• Dışarıdan açılan kapı sayısını az tutulmalıdır. Dışarıdan açılamaz kapılar, yangın, deprem ve diğer acil ve afet durumlarında hızlı tahliye için önemlidir.
• Ana giriş tasarımı, emniyetli kapılar ile korunmalı, ziyaretçi ikinci bir kapıdan da geçiş yaptırılmalı, bu kapılar güvenlik kamerası ile kontrol edilmeli ve interkom sistemi hızlı bağlantı ile ilk dış kapı zili kullanılmak suretiyle ana binaya erişim sağlanmalıdır.
• Okul güvenliği hizmetlerinde öğrenci girişi, personel girişi ve ziyaretçi girişi ayrı ayrı olmalıdır.
• Özellikle ilköğretim okullarında okulun ana girişinde bir güvenlik kamerası ve interkom kullanılmalı, ziyaretçiler okul sekreteryası ile görüşme sonrasından okul binasına alınmalı, ayrı bir ziyaretçi görüşme odası hazırlanmalıdır.
• Okul saatleri içerisinde ve sonrasında gelen kargo ve teslimatlar özel güvenlik şirketleri görevlileri tarafından kayıt altına alınmalı, gönderici firmanın adı, teslimatı yapan kişinin adı, teslimat tarihi, teslimatın geliş ve gidiş zamanları ve araç plaka bilgileri alınmalıdır.
• Akşam veya gece saatlerinde okul binasının içinde personel vardiyaya kalacaksa veya mesai sonrası temizlik işleri yapılırken dahi tüm okul kapıları kapalı ve dışarıdan açılmayacak şekilde muhafaza edilmelidir.
• Okulun tüm personeli güvenlik konusunda eğitilmelidir.
• Okul güvenliği hizmetleri kapsamında yer alan kurallara uyma konusunda ve güvenlik stratejileri konularında ebeveynler bilgilendirilmelidir.
• Öğretmen ve ziyaretçi otopark girişlerinde, ana girişlerde, oyun faaliyetleri katlarında, beden eğitimi sınıf faaliyetleri için kullanılan spor salonları ve giriş kapılarında vb. benzeri alanlarda kapı girişinde kart okuyucuları ile giriş sistemi yaygınlaştırılmalı, okul personeline bu kartların temini sağlanmalıdır.
• Şiddet veya saldırı gibi tehlikeli durumlarda sığınma amaçlı kullanılmak üzere oda veya sınıflar tayin edilerek, bu bölümlerin diğer bölümlerden farklı olduğunu vurgulamak amaçlı turuncu, yeşil gibi canlı renklerle boyanmalı, bu noktalarda acil ihtiyaç gereçleri bulundurulmalıdır.
• Okul binasında mümkünse manyetik kilitli kapılar kullanılmalıdır.
• Pencere yükseklikleri mevcut öğrencilerin fiziksel özelliklerine göre ayarlanmalıdır.
• Özel güvenlik şirketleri personellerinin bilgisinde deprem, yangın gibi olağanüstü hallerde kullanılacak sığınaklar oluşturulmalı, sağlık müşahade odası bulundurulmalıdır.
• Acil hallerde en kısa sürede okul dışına çıkılması amacıyla alarm sistemleri, diafon sistemleri, anons sistemleri gibi erken uyarı sistemleri bulunmalıdır.
• Olası yangın durumlarında ışıklı yönlendirmeler, yangın merdivenleri, acil çıkışlar ve yangın söndürme sistemleri bulunmalıdır.
• Engelli öğrenciler ile personeller ve yaralılar için kolay şekilde tahliye etmeyi sağlayacak fiziki düzenlemeler getirilmelidir.
• Işık ve aydınlatma düzenekleri yeterli seviyede olmalı. Koridorlar, sınıflar, okul binası ve okul çevresi iyi şekilde aydınlatılmalıdır.
• Pek çok okul, özellikle yüksek okul ve büyük tesislerde; Giriş noktaları, koridorlar ve öğrenci dolaplarının bulunduğu yeri izlemek ve kaydetmek için güvenlik kameraları ve CCTV sistemleri kullanılmalıdır. (Okulların güvenlik kameralar tam zamanlı izleme için yeterli fonu yok ise, bu gözetim ve izleme kameraları caydırıcı olarak hizmet verebilir.) Kamera görüntülerini kaydetmek için DVR kayıt cihazları kullanılmalıdır.
• Okul güvenlik duvarları izinsiz giriş ve çıkışlara karşı 7 gün 24 saat korunmalı, anlık kaydetme özellikli güvenlik kamerası sistemleri ile gözlemlenmelidir.

Ro Group Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi olarak çocukların ve gençlerin güvenliği son derece önemli bir konu olup okul özel güvenlik hizmetleri için gerekli güvenlik eğitimleri almış uzman kadromuz ve özel güvenlik şirketleri görevlilerimiz ile öğrenciler ve okullar için en profesyonel çözümler iş birliği içinde gerçekleştirilmektedir. Sizde okul güvenliği kapsamında özel güvenlik hizmetleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, firmamızın size özel ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

0
Paylaşım